Korzystna współpraca z agentem handlowym z Francji – jak ją osiągnąć?

Współpraca z agentami handlowymi we Francji wiąże się z długoterminowym rozwojem firmy i zyskami. Podjęcie jej nie należy jednak do prostych zadań, ponieważ wymaga negocjacji, znajomości przepisów oraz porozumienia się w obcym języku. Niezależnie od tego, czy chcesz wejść na rynek francuski, czy rozszerzyć swoją ofertę – przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego, nawiązując współpracę z przedstawicielem handlowym z zagranicy, potrzebujesz profesjonalnego adwokata.

Kim jest agent handlowy i czym się zajmuje?

Przedstawiciel handlowy, określany również mianem agenta, to pośrednik, którego zadaniem jest reprezentowanie firmy, promowanie jej usług lub produktów, a także ich sprzedaż. Jego praca polega na nawiązywaniu oraz utrzymywaniu kontaktów z potencjalnymi klientami, jak również negocjowaniu umów. Opisywany profesjonalista często otrzymuje wynagrodzenie na zasadzie prowizji, bazując na efektywności swojego działania. Z tego powodu musi znakomicie znać swoją branżę, co pozwala mu zawierać porozumienia korzystne dla siebie i strony, którą reprezentuje.

Dlaczego umowę z agentem handlowym warto przeanalizować z prawnikiem?

W przypadku chęci wejścia na rynek francuski albo podpisania umowy z firmą z Francji o pozyskanie klienteli w Polsce – warto podjąć współpracę z wyspecjalizowanym adwokatem z kancelarii AVOCATLEGAL. Prawnik biegle władający językiem francuskim bowiem dokładnie sprawdzi zapisy wstępnej umowy i skonsultuje je z klientem, co pozwoli uniknąć niedopowiedzeń oraz wykorzystania przez drugą stronę zawiłości prawnych.
Francuscy agenci handlowi na przykład często formułują porozumienia wyłącznie na podstawie przepisów obowiązujących w ich kraju, a także przewidujące jurysdykcję sądów we Francji. Adwokat ochroni przed tego rodzaju pułapkami, przedstawi wszelkie postulaty klienta oraz przygotuje umowę z zapisami przynoszącymi zysk dla obu stron – zgodną zarówno z polskim, jak i francuskim prawem.

Współpraca z prawnikiem jest również ważna, kiedy dochodzi do nieporozumień. Wówczas adwokat zajmie się negocjacjami oraz kompleksową obroną interesów przedsiębiorcy lub polskiego przedstawiciela handlowego przed sądem zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Inne przepisy ważne przy zawieraniu umowy z francuską firmą

Nawiązując współpracę z francuskim agentem handlowym, należy nie tylko zwrócić uwagę na to, na podstawie jakiego prawa porozumienie będzie funkcjonowało. Warto również sprawdzić kwestie, takie jak:

Niewielu przedsiębiorców wie, że we Francuskim kodeksie handlowym (artykuł L.134-12) znajduje się zapis o tym, że w przypadku zerwania umowy przedstawiciel handlowy ma prawo do otrzymania od drugiej strony porozumienia odszkodowania wyrównawczego. Świadczenie ma pokrywać utracony przez agenta zysk i jest przyznawane przez sądy we Francji w 99% przypadkach – niezależnie od tego, czy umowa została zawarta na czas nieokreślony lub określony, a także, czy miała formę pisemną bądź ustną.

Jeśli zależy Ci na zawarciu korzystnego porozumienia – koniecznie postaw na usługi profesjonalistów z kancelarii AVOCATLEGAL. Jako specjaliści w dziedzinie prawa zarówno polskiego, jak i francuskiego udzielamy porad prawnych, a także świadczymy kompleksowe wsparcie przedsiębiorcom. Zapraszamy do kontaktu!